Podkrušnohorské technické muzeum rozšířilo expozici
8.4.2014
„Prodloužení expozice bylo velice náročné, protože na umístění některých součástí jsme kvůli nedostatku místa nemohli plně využít těžkou techniku. Velmi jsme si užili zejména se stěnovým kombajnem, nakonec jsme si ale poradili pomocí jeřábu zaparkovaného u ústí štoly. Horší to bylo se dvěma velkými písty, z nichž každý váží 600 kilogramů, ty jsme museli přenést ručně,“ vysvětluje ředitel Podkrušnohorského technického muzea Zbyněk Jakš.
Původní expozice ukazuje tzv. komorování, což je starší způsob hlubinného dobývání, který se dodnes používá například ve Spojených státech. Celosvětově rozšířenější je ovšem metoda stěnování, kterou představuje nová část štoly. Při tomto způsobu těžby se postupuje ve směru porubních chodeb po celé délce porubu a pracovní prostor mezi bokem porubu a vyrubaným prostorem se pravidelně zajišťuje výztuží.
Všechny nástroje v nové expozici jsou či jednou budou raritní. Například stěnový kombajn se v ČR nacházel dosud pouze v Národním technickém muzeu v Praze. Nová expozice dále zahrnuje stříhačku na železo, stroj na obnovování závitu, různé druhy hornických vozíků či tzv. šiškostroj. Ten se používá na výrobu jílovitých ucpávek, kterými se zabezpečují odpaly při trhacích pracích.
„Podkrušnohorskému muzeu pomáháme již řadu let, je to velkorysý projekt, který umožní i dalším generacím seznámit se s tím, v jakých podmínkách, s jakými technickými pomůckami havíři v minulosti pracovali,“ poznamenal generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.
„Fascinující je, že všechny stroje jsou plně funkční, což ostatně rádi předvádíme veřejnosti. Návštěvníci se mohou posadit do vláčku, který rozvážel horníky, a těm odvážnějším dovolíme dokonce vyzkoušet si ražbu kombajnem. Málokteré muzeum je tak opravdové jako to naše,“ říká Zbyněk Jakš.
„Jsme hrdí na to, že jsme mohli podpořit takto unikátní připomínku hornického řemesla. Těžba uhlí má na Mostecku obrovskou tradici a zaslouží si pozornost. Pevně doufám, že v následujících letech toto cenné know-how i technologie nebude k vidění už jen v muzeu,“ řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.
Podkrušnohorské technické muzeum funguje v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III od roku 2007. Je symbolické, že se rozvíjí až v době, kdy se hnědé uhlí dobývá převážně povrchovým způsobem. Poslední hlubinný důl Centrum v Dolním Jiřetíně v současnosti utlumuje těžbu a hrozí mu zánik. Hnědé uhlí je klíčovou energetickou surovinou ČR. Z uhelných elektráren pochází 50 % české elektřiny a teplo pro centrální vytápění se z 57 % vyrábí z uhlí.